Artykuły

Zasady prawidłowej instalacji kominka

kominek_z_szyba_plaska_620x0_rozmiar-niestandardowy

Wiele osób decyduje się na kominek w swoim domu bez żadnego zastanowienia się, jak on będzie funkcjonował. Liczy się dla nich jedynie piękny wygląd i ozdoba dla salonu.

Bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie kominka w salonie. Powinno się umieścić kominek w miejscu, w którym można będzie połączyć króciec dymowy wkładu z pionowym przewodem dymowym rurą poprowadzoną pod kątem 45°, a nie tam gdzie ładnie wygląda. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu, uniesiemy problemów z ciągiem kominowym.

Trzeba być również rozważnym w kontekście instalacji kominka, aby wszystkie sprawy techniczne zostały wykonane we właściwy sposób. Ważne jest przede wszystkim to, aby stworzyć w prawidłowy sposób układ odprowadzenia dymu i doprowadzenia powietrza do spalania. Jeśli te dwa elementy zostaną wykonane tak jak należy, kominek w jak najlepszy sposób będzie w stanie ogrzać dom i sprawi właścicielom wiele przyjemności

. Jak jednak sprawdzić czy system instalacji kominka został wykonany we właściwy sposób? Istnieje parametr podciśnienia w przewodzie kominowym, który w prawidłowo zainstalowanym kominku powinien pokazywać od 10 do 12 Pa. Jeśli podciśnienie znajdowało się będzie na takim poziomie, nie dojdzie do wydostawania się spalin na powierzchnię mieszkania. Gdyby coś złego działo się z przewodem kominowym i nie pracowałby on tak jak powinien, można zainstalować w nim regulator ciągu, który rozwiąże problemy ze złym funkcjonowaniem kominka.