Artykuły

Dbanie o czystość i prawidłowe funkcjonowanie kominka

Każdy kto lubi porządek, dobrze wie, że zabrudzony kominek może być elementem szpecącym, a nie dekorującym salon. Dlatego też, warto znać techniki czyszczenia kominka. Dzięki temu, można będzie w prawidłowy sposób utrzymać kominek w czystości. Stanowił będzie on wtedy prawdziwą ozdobę dla naszego salonu.

Oczywiście, można pójść na łatwiznę i od czasu do czasu wynajmować fachowca, który zajmie się czyszczeniem kominka oraz wykona jego przegląd. To jednak oczywiście kosztuje. A należy przypomnieć, że codziennie należy opróżnić popielnik, w którym gromadzą się pozostałości po drewnie i węglu. Dlatego też i tak my sami musimy angażować się w opiekę nad kominkiem.

Jeśli ktoś woli jednak całkowicie samodzielnie zająć się swoim kominek, powinien poznać trzy zasady, według których należy postępować, aby utrzymać kominek w odpowiednim stanie zarówno technicznym jak i wizualnym. Każda osoba, która chce posiadać w swoim domu piękny kominek, powinna regularnie czyścić: popielnik, szybę kominka oraz wkład kominkowy. Szybę kominka należy czyścić specjalną pianką przeznaczoną do tego celu, a nie zwykłym płynem. Gdyby wykorzystywało się płyn do tego celu, można by doprowadzić do zepsucia znajdujących się w kominku uszczelek. Jeśli chodzi o wkład kominkowy, to jego czyszczeniem i konserwacją należy zająć się po zakończeniu sezonu grzewczego. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać kurtynę powietrzną, która jest częścią wkładu kominkowego. Dzięki temu, kominek będzie zawsze drożny.