Niektóre osoby mogą mieć wątpliwości i obawy odnośnie obecności kominka w domu o drewnianej konstrukcji, przekonamy Państwa że to dobry i bezpieczny pomysł. Prawie wszystkie zasady i normy bezpieczeństwa montażu kominka nie różnią się od tych w budownictwie tradycyjnym.
W pierwszej kolejności upewnić się musimy czy podłoże lub strop jest na tyle wytrzymały aby udźwignąć ciężar kominka, którego masa waha się od kilkuset kg do tony. Takie osiągi uzyskujemy poprzez wykonanie obudowy z ciężkiego kamienia oraz materiałów akumulujących ciepło. Jeśli budowa kominka uwzględniona została w trakcie projektowania domu możemy być pewni, że projektant zadba o wytrzymałą konstrukcje pod palenisko. Jednak gdy powstać ma w istniejącym już domu należy być przygotowanym na dokonanie wzmocnień nośności podłoża.
W drewnianym domu najlepiej użyć wkładu lub kasety zamkniętej, ponieważ kominki otwarte są jak ogniska z którego strzelają iskry a to realne zagrożenie pożarem. Niebezpieczna również jest temperatura rozgrzanych elementów wkładu, które należy odizolować od drewnianych elementów domu. Do tego celu stosuje się ognioodporną wełnę mineralną z warstwą folii aluminiowej i płyty g-k ognioodporne.
Stosując powyższe zasady będziemy pewni, że tak wykonany kominek jest bezpieczny dla nas i naszych bliskich.