Artykuły

Piecyk wolnostojący czyli koza

koza

Dawne kozy, dziś częściej nazywane piecykami wolnostojącymi znane nam są jako piecyki wykorzystywane przez naszych dziadków do ogrzania swych domów i mieszkań. Nie miały wyszukanej estetyki i kształtów lecz świetnie spełniały funkcje grzewczą. Dziś kozy przeżywają drugą młodość i cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stają w szranki z tradycyjnymi kominkami zachęcając mnogością zalet. Nowoczesne kozy to różnorodna stylistyka oraz nowoczesne technologie które zapewniają wysoką wydajność oraz pełnią role atrakcyjnego mebla. Wykonane są ze stali lub żeliwa, zdobione mogą być ceramicznymi kaflami i cegłami szamotowymi, które zatrzymają ciepło na dłużej. Ciepło do otoczenia oddają całą swą powierzchnią, a dodatkowym elementem grzewczym jest przewód kominowy, który można wyeksponować wyprowadzając go pionowo bądź też pozostawić w ukryciu z  tyłu piecyka.

Ważną zaletą jest dużo mniejsza waga w porównaniu do kominka z obudową, więc wzmocnienie stropu nie jest konieczne. Niektóre modele kóz poza funkcją grzewczą posiadają bardzo przydatne zastosowanie, wyposażone są w płytę górną, na której można przyrządzić potrawy a jeszcze inne niewielki piekarnik. Takie wielofunkcyjne kozy zastąpić mogą tradycyjną kuchenkę w domkach letniskowych bądź na działce.

Cenowo kozy zakupić można już od kilkuset zł za prostą budowę po grube tys. tak jak wkłady kominkowe. Lecz oszczędność kryje się w braku konieczności wykonania obudowy, nie duże koszta poniesiemy na zakup przewodu kominowego oraz fachowca dokonującego jego montażu.

Piece wolnostojące oferowane są przez producentów w szerokiej palecie kolorów i modeli, to mogą być tradycyjne żeliwne kozy lub nowoczesne kształty. Ich szybki montaż i niska cena to świetna alternatywa dla kominków i ludzi chcących posiadać blask i ciepło z ognia w domu.